Najpomembnejša stvar pri udeležbi na taborniški akciji je oprema. Ta nam bo omogočila nemoteno raziskovanje narave v vseh vremenskih pogojih in letnih časih ter na različnih terenih.
Pregled najpomembnejše opreme
POMEMBNO Ob spodnjem seznamu je na čisto vsaki akciji eden najpomembnejših delov opreme taborniška rutica. Najkasneje drugo leto taborništva je zahtevan taborniški kroj, o katerem pa lahko več izveste na povezavi.
Menažka
Jedilni komplet naj bo lahek in praktičen. Vsebuje naj dve posodi, pribor in skodelico. Najboljši pribor so še vedno JNA žlica/nož/vilica. Dobro se obnese tudi navaden kovinski krožnik, podoben kot v šolah. Priporočamo tudi kovinski lonček. Plastične posode imajo prednost, da je na njih mogoče rezati.Taborniški nož
To je zelo praktičen kos opreme, ki ga priporočamo na vseh akcijah, ko se gre v naravo. Za GG-je je obvezen. Victorinox/Wenger švicarski noži so praktični in kvalitetni, vendar so tudi dražji. Obvezno kupite večje izvedenke. Priporočamo zelo ugodno Bahco varianto (na sliki), ki je na voljo tudi v Zadrugi ZTS.Risalni pribor
Že starejše MČ pripravljamo na risanje skic, te pa so stalnica GG programa. Na vsaki večdnevni akciji naj imajo otroci s seboj puščico, ki naj vsebuje: barvice, tehnični svinčnik, geotrikotnik, šestilo, radirko, svinčnik, šilček, kemična pisala ali nalivnik in kakšen flumaster. Starejši GG pa tudi kalkulator.
Kje lahko vse to kupimo?
Večino opreme, ki jo potrebujemo taborniki, otroci že imajo. Premišljen nakup opreme bo botroval nizkim stroškom in udobju na akcijah.
Taborniki ne zahtevamo posebne opreme, katere stroški bi se povzpeli v nebo. Pomembno je, da nam dobro služi in da je (včasih) ni škoda. Kar imamo za taborniško uporabo, nam pride prav na družinskih izletih, šolskih počitnicah in podobnih aktivnostih. Kljub temu, da poudarjamo kakovost opreme, ne želimo, da bi ta predstavljala velik strošek. Potrebno pa je poudariti, da kakovost ni povezana z blagovnimi znamkami, kot se mogoče zdi na prvi pogled.
Večino opreme lahko zelo ugodno kupite pri Avstrijskem/nemškem najljubšem diskontnem trgovcu med sezono, ko so na voljo cenovne akcije. Prav tako lahko veliko manjšega materiala (svetilke, lončki, ...) kupite preko spletnih kitajskih trgovcev, ki ponujajo glede na ceno zelo dobro robo. Taborniki smo skozi leta nabrali veliko izkušenj, kaj se nam splača imeti in kje lahko najceneje kupimo kakšen predmet. Za nasvete glede nakupa povprašajte vodnike, ti vam bodo prav radi pomagali z nasveti.
Nekaj osnovne taborniške opreme lahko kupite v spletni trgovini Zadruge ZTS. Gotovo boste našli kaj zase. S plačano članarino veljajo članski popusti.
Pakiranje opreme
Pakiranje opreme ni umetnost in tudi v nobenem primeru ni zahtevno opravilo, je pa praktično, da pazimo na nekaj malenkosti.
Pri pakiranju nahrbtnika pazite, da vso opremo, predvsem obleko, zložite v polivinilne vrečke, ki bodo preprečile, da se oprema zmoči. Obvezno tudi spalno vrečo. Najtežja oprema naj bo zložena tik ob hrbtišče, lažja in najlažja pa proti zunanjem delu nahrbtnika. Spalno vrečo zložimo na dno nahrbtnika, čevlje in opremo za kuhanje pa ob hrbet. Na vrh nahrbtnika damo tiste stvari, ki jih bomo med potjo pogosto potrebovali (vetrovka, malica, ...). Količino opreme prilagodite velikosti nahrbtnika, dobro pa je, če v njem ostane še kaj prostora za bundo, s katero otrok pride na izlet.
Na desni sliki nahrbtnika je z rdečo barvo označen težji del opreme, z rumeno lažji in z zeleno najlažji. Spalna vreča gre vedno na dno nahrbtnika.
Priprava na taborjenje
Deset dni bivanja v šotoru lahko povzroči kar velik nered.
Da bi bila oblačila in oprema čim bolj zložena in pospravljena, je najprimernejša velika potovalka ali nahrbtnik. Kovčki zaradi oblike in načina odpiranja nikakor niso primerni. Za eno- ali večdnevne pohode je ob glavnem nahrbtniku potreben še dodatni, manjši. Opremo obvezno zložite v vrečke in dodajte vrečo iz blaga, kamor bo otrok lahko pospravil umazana oblačila. Oprema za higieno, jedilni pribor, risalni pribor in komplet za kopanje naj bodo v samostojnih kompletih.
Na spodnji povezavi je na voljo podroben seznam opreme, ki ga lahko natisnete in vam bo v pomoč pri pakiranju v torbe. Prosimo, da ga upoštevate pri pripravi opreme za taborjenje. Uporaben je tudi pri večdnevnih akcijah.